Po - pá: 8:00 - 18:00

Pohotovost: +420 603 545 022

Recepce, objednávky, dotazy

+420 733 712 854, +420 596 965 648

Vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Správný začátek života koťat

Správný začátek života koťat



Správný začátek života koťat je nesmírně důležitý pro jejich další psychický i fyzický vývoj. Po narození matka koťat krmí koťata mlezivem a následně mlékem, čistí je stimulujíc tak odchod výkalů a udržuje je v teple. Koťata jsou 100% závislá na matce. S přibývajícím věkem, začínají se koťata více pohybovat a objevovat okolí. Okolo 4 týdne jsou schopny se naučit používat kočičí toaletu. Kočka kojí koťata do 8 - 10 týdnů. V období 5 - 6 týdne začíná dokrm komerční či masitou stravou a postupný odstav z mléčné výživy. Sociální chování se začíná vyvíjet od 3. měsíce, kdy koťata získávají zkušenosti z interakcí mezi ostatními koťaty i člověkem. Odběr koťat od matky je možný dle zákona č. 246/1992 Sb. od 84 dnů. V tomto věku jsou koťata již připravena se od matky osamostatnit, bez toho aniž by toto odloučení mělo na ně výrazně negativní vliv.  Mezi komplikace, které se vyskytují u koťat časně odebraných od matky patří průjem, nevolnost, odmítání potravy a později také separační úzkostí či agresivita.

Dalším důležitým krokem je průběžné odčervení koťat. Koťata se mohou nakazit od matky mlékem, nebo z okolního prostředí. Standardně se odčervují koťata poprvé ve 3. týdnu věku. Dále je odčervení podáváno co 2 týdny do věku 3 měsíců, potom každý měsíc do věku 6 měsíc. Dále je odčervení prováděno co 3 měsíce do věku 1 roku.

Imunitu koťata získávájí v časném stádiu od matky kolostrem. Kolostrum je časný sekret mléčné žlázy, obsahující velké množství protilátek, které matka předává svým koťatům. Tyto protilátky je budou chránit po dobu nejbližších týdnů. Hladiny protilátek postupně slábnou, a kotě je tak více náchylné k infekčním nemocem. Pro podporu imunitního systému je potřeba koťata vakcinovat. Vakcinovat začínáme zpravidla od 8.-9. týdne, pokračujeme s revakcinací za 3 týdny. Základní vakcinace je prováděná proti kaliciviroze, herpesviroze a parvoviroze. Jedná se o původce komplexu kočičí rýmy a panleukopenii koček, jenž může být život ohrožující. Za 3 týdny probíhá revakcinace proti stejným patogenům. Lze také vakcinovat proti chlamydióze, kočičí leukémii a vzteklině.