Po - pá: 8:00 - 18:00

Pohotovost: +420 603 545 022

Recepce, objednávky, dotazy

+420 733 712 854, +420 596 965 648

Vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Pokousání hada

Pokousání hadaRozhodnutí koupit si hada s myšlenkou, že jde o na chov nenáročné zvíře, není tak docela pravda.  Jistě hadi nevyžadují takovou pozornost jako například psi a lze je za určitých podmínek nechat na pár dní v teráriu a odjet na výlet. Nicméně chovatel by měl vzít na zřetel, že i hadi ke svému komfortnímu životu něco potřebují. V tomto článku se nebudeme věnovat elementárním základům chovu, i když i ty jsou velice důležité a každý začínající chovatel by se s nimi měl seznámit ať už ve formě různých publikací nebo konzultací se zkušeným chovatelem.

Pokud se rozhodnete vašeho hada krmit živou potravou, mějte na paměti, že myš nebo potkan je přesunem do hadího terária značně vystresován a jejich agresivita se zvyšuje. Ačkoli v tomto případě vystupuje had v našich očích jako predátor, tyto role se mohou rychle změnit. Velmi důležité je zvolit velikost krmného zvířete v závislosti na velikosti hada. Had si dokáže velmi dobře „spočítat“ zdali na kořist stačí či ne a podle toho se vyvíjí i další scénář děje v teráriu. Z pozice predátora se tak dostává do pozice potenciální kořisti. I v případě že po pár chvílích tento nesourodý pár rozdělíte, vystavujete hada stresu, což může v krajním případě vést k odmítání potravy. Neméně důležité je i nenechávat hada s myší či potkanem bez dozoru například přes noc. Had nemusí být ve stavu, kdy by potravu vyhledával například při příliš častém krmení nebo v období bezprostředně před a při svlékání a v takovém případě nejeví o kořist zájem. Jak již bylo napsáno výše, myš či potkan jsou v teráriu ve stresu, jelikož cítí přítomnost predátora a jsou agresivní a mohou hada napadat a způsobit mu i velmi vážná zranění, jejichž léčba je mnohdy zdlouhavá. Jsou případy, že potkan přes noc nebohého hada zabil a z části sežral.

Mějte tedy prosím vždy na paměti, že je dobré terárium při krmení opouštět až tehdy jste-li si si jistí, že krmné zvíře již nemůže ohrozit zdraví a v krajním případě i život vašeho hada.